Zalety piecyków wolnostojących na drewno

piecyki wolnostojące na drewnoOstatnimi laty zauważyć można rosnącą popularność pieców wolnostojących, czyli znanych od lat kóz. Powodów, dla których coraz chętniej wybieramy takie piece jest całe mnóstwo – pod względem tworzonego przez nie klimatu i nastroju, równać się z nimi mogą jedynie kominki, jednak kozy, w przeciwieństwie do nich są łatwiejsze, tańsze i bezpieczniejsze w eksploatacji. Nie bez znaczenia jest tutaj również szeroki wybór takich pieców – obok tradycyjnych, rustykalnych modeli, coś dla siebie znajdą również entuzjaści nowoczesnego dizajnu.

Kozy są też świetną propozycją dla wszystkich, którzy chcieliby w swoim domu zamontować kominek, ale z różnych przyczyn jest to niemożliwe. Koza jest dużo lżejsza od kominka, dzięki czemu z łatwością możemy zamontować ją nawet na najwyższych kondygnacjach budynku. Jedynym wymogiem, jaki musi spełniać nasz dom jest dostępność komina – nie musimy budować obudowy, ani wzmacniać stropu.

zalety piecyków wolnostojącychPomimo niewielkich rozmiarów, oddaje sporo ciepła – kozą o przeciętnej mocy bez problemu ogrzejemy pomieszczenie o powierzchni nawet stu metrów kwadratowych. Jeśli będzie to potrzebne, wiele trudu nie przysporzy nam demontaż kozy i przeniesienie jej w inne miejsce. Warto wspomnieć też o ekologicznym aspekcie używania wolnostojących pieców – zasilane są bowiem odnawialnymi paliwami, czyli pelletem lub drewnem opałowym. Wielu nieco starszych czytelników pamięta jeszcze na pewno kozy z domów swoich babć.

Tamte piece znacznie różniły się jednak od swoich współczesnych odpowiedników. Nie dość, że ich kanciasty wygląd pozostawiał wiele do życzenia, to ich używanie było bardzo niewygodne, a moc – niezbyt duża. Nowoczesne piece wolnostojące są na szczęście nie tylko dużo wydajniejsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze, ale też dostępne w najróżniejszych wersjach, wśród których coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy tradycyjnych rozwiązań, jak i entuzjaści współczesnej szkoły urządzania wnętrz. Zdecydowana większość produkowanych dziś kóz wyposażona jest w przeszklone drzwiczki. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest obserwowanie ognia tak, jak w kominku – zwłaszcza, kiedy szyba jest panoramiczna lub lekko zaokrąglona. Niektóre modele posiadają ponadto piekarnik oraz paleniska, dzięki którym można przygotować na nich każdy posiłek.

Powiązane artykuły

Piecyki wolnostojące na drewno

Caminetti Montegrappa - ciepło we włoskim stylu

Caminetti Montegrappa to włoska firma produkująca piecyki wolnostojące na drewno i pellet.

Dzięki długoletniemy doświadczeniu i wykwalifikowanej kadrze technicznej firmie udało się stworzyć ciekawe serie produktów charakteryzujące się funkcjonalnością oraz niebanalnym stylem łączącym w sobie nowoczesność oraz tradyjność.