Dlaczego warto pomyśleć o inwestycji w piec wolnostojący?

piecyk wolnostojącyO wolnostojących piecach na drewno nazywanych też kozami mówi się coraz częściej, a osoby zainteresowane nimi wcale nie są uważane za takie, które tracą kontakt z rzeczywistością. Owszem, jeszcze dwadzieścia lat temu kozy uważano za konieczność starając się jednak unikać ich zakupu, jeśli nie był naprawdę potrzebny, dziś jednak coraz rzadziej stawiamy sobie podobne ograniczenia. Nowe rozwiązania charakteryzują się licznymi zaletami, na uwagę zasługuje przy tym to, że postrzega się je często jako rozwiązania tyleż atrakcyjne wizualnie, co praktyczne.

Można liczyć też na ich wydajność i wysoki poziom bezpieczeństwa, trudno więc dziwić się, że skupiają na sobie naszą uwagę. Oczywiście, trudno liczyć na to, że jeden piec tego typu ogrzeje cały nasz dom, nie da się jednak ukryć, że są to rozwiązania, które można uznać za znakomite wówczas, gdy uważa się je za dodatkowe źródło ciepła. Gdy mówimy o samej instalacji powinniśmy brać pod uwagę to, że nie jest ona skomplikowana. Nie oznacza to jednak, że nie wymaga ona żadnych przygotowań. Szczególną troską powinniśmy otoczyć przewód kominowy, jeszcze przed jego wykorzystaniem kominiarz powinien więc ocenić jego stan.

piecyk wolnostojący na drewnoNie zaszkodzi również, jeśli przed zakupem zastanowimy się nad tym, czy bardziej interesują nas piece żeliwne, czy też stalowe, nie można bowiem zapominać o tym, że nie ma rozwiązania posiadającego same zalety i wolnego do wad. Sprzedawcy zwracają w tym kontekście szczególną uwagę na plastyczność żeliwa, jeśli więc marzymy o piecu naprawdę eleganckim, a jednocześnie odpornym na działanie korozji, inwestycja w żeliwną kozę będzie wartościowym rozwiązaniem. Nie powinniśmy zapominać i o tym, że jakość pieców jest często warunkowana przez ich cenę.

Piece żeliwne są więc droższe od stalowych, choć to właśnie rozwiązania ze stali charakteryzuje lekkość i większa funkcjonalność. Inne decyzje, które dobrze jest podjąć przed zakupem odnoszą się do sposobu regulacji mocy pieca, rozwiązania pozwalającego na dokładanie opału oraz czasu palenia. Nie powinniśmy zapominać i o tym, że piec powinien posiadać właściwą sprawność energetyczną, będzie ona bowiem przesądzała o jego funkcjonalności. Na szczęście, sama lokalizacja pieca nie ma już tak dużego znaczenia, jedynym wymogiem, który musi być spełniony jest bowiem ten, który odnosi się do dostępu do przewodu kominowego.

Powiązane artykuły

Piecyki wolnostojące na drewno

Caminetti Montegrappa - ciepło we włoskim stylu

Caminetti Montegrappa to włoska firma produkująca piecyki wolnostojące na drewno i pellet.

Dzięki długoletniemy doświadczeniu i wykwalifikowanej kadrze technicznej firmie udało się stworzyć ciekawe serie produktów charakteryzujące się funkcjonalnością oraz niebanalnym stylem łączącym w sobie nowoczesność oraz tradyjność.